Bydlíme v pronájmu a chceme do vlastního. Zatím se spíš rozhlížíme a ideální nemovitost jsme ještě nenašli. Určitě ale budeme potřebovat hypotéku a já moc nevím, kde vlastně začít. Mám hypotéku řešit až budu mít nemovitost, nebo dřív? S čím začít a jak postupovat? Kdo mi poradí nebo pomůže? Na co si dát na začátku pozor? Jaká je aktuální situace a jaké mám možnosti?
Zjistit vlastní situaci je základ
Nemá cenu si nic nalhávat, aktuální situace na trhu hypotečních úvěrů není nikterak příznivá. Vznikl nám tu „smrtelný koktejl“ vysokých úrokových sazeb a nových omezení ze strany ČNB. Lidé tak opravdu přestávají mít na úvěry vlastní naspořené prostředky nebo dostatečně vysoké příjmy.
V první řadě si proto zjistěte, „jak na tom jste“. Co to znamená? Zajít do banky a ověřit si tzv. bonitu, která určuje, jakou výši úvěru vám je schopna daná instituce poskytnout na váš záměr. Spíše než obcházet všechny banky bych ale doporučil začít schůzkou s nezávislým finančním poradcem, který je schopen nahlédnout do všech bank a porovnat jejich plusy a mínusy.
Přitom si ale dejte pozor, aby bankéř nebo finanční poradce nevytvořili rovnou žádost o hypoteční úvěr. Proč by to mohl být problém? Pokud by se ukázalo, že daná instituce vám nebude schopna z jakéhokoliv důvodu půjčit peníze, pak zůstane v registrech zanesena neúspěšná žádost o úvěr, což může být ve větším počtu komplikace. Sám jsem se setkal s klientem, který měl v registrech za 3 měsíce 7 žádostí v různých bankách. Jak je obcházel, tak všude dostal možnost hned dostat žádost, a tedy i negativní záznam v registru.
... ale tohle se přeci dá řešit jinak
Druhý problém, který může nastat je, že v registrech bude jakýkoliv negativní záznam, a banka kvůli tomu okamžitě žádost zamítne. Pokud v tuto chvíli klient nevyhledá odborníka a půjde do další banky, může takových záporných hodnocení získat hned několik, což ho do budoucna nemálo poškodí.
Ověření bonity ale není jedinou možností, kterou nyní máte. Přestože je velmi užitečné, myslete při něm zároveň na to, že samo o sobě negarantuje, že úvěr opravdu získáte.
Pokud chcete mít 100% jistotu, existuje dnes i možnost schválit si hypotéku, přestože ještě nemáte nemovitost. Jak to chodí? V praxi je to tak, že si na svůj příjem schválíte úvěr a máte pak 3 roky na to vybrat vhodnou nemovitost, na kterou peníze použijete.
Je to taková pohádka?
Po celou dobu vám je zachována sazba a nic nesplácíte, navíc vás nikdo již nebude zkoumat v době, kdy peníze chcete použít. Peníze je možné mít k dispozici až na 3 roky, pozor ale na to, že spousta bank má dneska velké pokuty, pokud nedodržíte tento poskytnutý časový rámec a nemovitost do 3 let nenajdete.
Ať už se nacházíte v jakékoliv životní situaci a řešíte jakýkoliv typ bydlení, v dnešní složité a rychle se měnící situaci ohledně nemovitostí i hypoték je určitě lepší svoji situaci vždy konzultovat s odborníkem.
Nechte si pomoct, ale opatrně...
A tady přichází moje poslední doporučení. Právě na výběr odborníka dejte velký pozor. To je totiž naprostý základ. Radit byste se měli rozhodně jen s takovým odborníkem, který je držitelem licencí na zprostředkování úvěrů, což bohužel dnes spousta lidí jen tvrdí, ale není tomu tak. Proto si tento údaj raději ověřte, veřejně přístupný je na stránkách ČNB.